Public Speaking, 60 seconds to convince – Başarılı bir Konuşmacı Olmak, İkna etmek için 60 saniye

cropped-header-turkish-coffee-briefings.jpg

TurkishCoffeeBriefings

Tools of the Trade : Public Speaking – 60 seconds to convince

Turkish Coffee Briefings hosted András Baneth as the guest speaker for Young Professionals in Foreign Policy meeting on December 11, 2014. The event consisted of a mini-seminar aiming to improve public speaking skills of the participants.

TurkishCoffeeBriefingsMr. Baneth talked about the importance of communication, as everyone –especially in Brussels- is in the business of communicating ideas, whether we are trying to trigger change, to convince someone to join our side or to unlock a funding. The goal of the event was to acquiring the skills to communicate more effectively, in a shorter amount of time by merging the concept of ‘The Elevator Pitch’, which is a business term for trying to convince someone in an elevator in less than 60 seconds, and ‘SUCCES’, the acronym used to establish 6 principles in successful communication.

turkishcoffeecups

The event concluded with a mini-workshop where the participants spoke about themselves and their ideas by using the ‘SUCCES’ technique within the 60 seconds time frame.

__________________________________________________________

TurkishCoffeeBriefings

İşin Püf Noktası: Başarılı bir Konuşmacı Olmak – ikna etmek için 60 saniye

Türk Kahvesi Brifingleri’nin 11 Aralık 2014’te yapılan toplantısında konuşmacı András Baneth, Dış Politikada Genç Profesyoneller (Young Professionals in Foreign Policy) topluluğu için başarılı bir konuşmacı olmak konusunda kısa bir seminer verdi.

TurkishCoffeeBriefingsİletişimin önemi hakkında konuşan Baneth, bir fon için destek almak, fikrimizi diğer insanlara aktarmak veya bir değişimi sağlayabilmek için olsun, aslında -özellikle de Brüksel’de- herkesin iletişim dünyasının bir parçası olduğunu anlattı. Toplantının amacı AB kurumları, AB ile yakın çalışan kurumlar ve diplomatik çevrelerden katılımcılara daha iyi iletişim kurmaları ve bunu en kısa süre içinde yapabilmek için yardımcı olmaktı. Bu teknikler bir iş dünyası terimi olan ‘Asansör Konuşması’ yani bir kişiyi bir asansörde 60 saniye içinde ikna edebilmek amacını taşıyan başarılı iletişim için altı ilkeyi içeren ‘SUCCES’ (başarı) kısaltması kullanılarak anlatıldı.

Toplantı katılımcıların kendileri ve fikirleri hakkında ‘SUCCES’ teknikleriyle hazırladıkları 60 saniyelik konuşmalar için çalıştıkları kısa bir workshop ile sona erdi.

Advertisement

Comments are closed.